Forum ljubiteljev podgan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Za vse ki imajo podgano, si jo želijo ali so jim podgane enostavno všeč.
 
KazaloPortalGalleryLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Ko podgana napade...

Go down 
3 posters
AvtorSporočilo
Pamy

Pamy


Število prispevkov : 94
Join date : 07/03/2011

Ko podgana napade... Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Ko podgana napade...   Ko podgana napade... Icon_minitimeNed Maj 08, 2011 4:03 pm

Lep pozdrav

Imam primer agresivne podgane - Biba, ki jo imam že slabe 3 mesece in je zadnje čase zelo agresivna. Spomnim se, ko je prvič napadla moj prst, a sem si mislila, da je zamešala kakšen vonj, ki je ostal na mojih rokah po hrani, vendar tokrat je pa šla predaleč, saj me je ugriznila v brado! O.O To dejanje je izvedla kot napad (samoobramba pred čem?)!!!
Zanima me, zakaj takšno obnašanje? Hrana? Vzgoja? Potrebujem kakšen nasvet! zmeda

Omenila še bom to, da je zelo plašljiva, zato ne silim vanjo in se z njo ukvarjam, ko mi ona pokaže pozornost...

Zaenkrat še ni kritična, vendar sem že imela podgano, ki je ugriznila do krvi vsakega človeka - mini pitbull - ki sem se je zaradi lastnega strahu znebila. RAZLOG: Ugriznila in napadala je vsakega okoli mene, včasih tudi mene!

HVALA ZA ODGOVORE!!!
wave


Nazadnje urejal/a Pamy Pon Maj 09, 2011 10:55 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh Go down
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Ko podgana napade... Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Ko podgana napade...   Ko podgana napade... Icon_minitimePon Maj 09, 2011 4:47 am

Ni nujno napad.

Preveri sestavine v svoji negovalni in dekorativni kozmetiki.
Glicerin je zelo sladka zadeva in je skoraj v vsaki kremi, olja jim tudi dišijo, kakšen čebelji vosek ...
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
Juni

Juni


Število prispevkov : 981
Join date : 24/10/2009
Age : 34

Ko podgana napade... Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Ko podgana napade...   Ko podgana napade... Icon_minitimePon Maj 09, 2011 2:09 pm

Pa ja, vedeti moraš, da je eno to, da te podgana liže in te potem ugrizne oz. če te 'čedi' (tj. te gricka po obrazu in ti obraz prijemlje s krempeljci) nekaj drugega kot pa napad. Jaz sem imela eno zelo dominantno podgano, ki je bila sposobna mojega fanta pogristi do krvi po bradi, ker ga je dojemala pač kot eno žival v njeni skupini in je hotela nad njim izkazovat dominanco. Pa ni šlo za nič drugega kot za malo bolj agresivno trebljenje. Very Happy

Kar se tiče grizenja prstov, je to kar precej pogosta zadeva, sploh če je tvoja podgana albino, ker albino podgane izjemno slabo vidijo (že navadne ne vidijo prav dobro, ampak albino pa ne vidijo skoraj nič) in zlahka zamenja prst za hrano, sploh če ji daješ priboljške skozi rešetke. Razlog je lahko tudi živčnost ali stres - imam eno zelo teritorialno samičko, ki ji gre zelo na živce en mladiček, ki rad hodi po njeni kletki in lula dol. Zaradi tega ga ščipa v tačke, in če ji ti pomoliš prst iz zgornje strani kletke, bo šavsnila tudi tebe, ker bo mislila, da je to spet ta mladiček.

Skratka, možnih razlogov je ful. Če je bila podgana kupljena v trgovini, potem je zelo verjetno do tebe prišla povsem nesocializirana, kar lahko zelo veliko prispeva k plašnosti in agresivnosti. Če imaš samo eno podganico, je potem verjetno tudi precej osamljena, kar ne izboljša ravno njenega počutja in vedenja.

Moj nasvet je, da se s podganico ukvarjaš čim več, ne samo takrat, ko ona hoče pozornost. Ne mislim zdaj, da jo valjaj po rokah, ampak jo vzemi dostikrat ven iz kletke in jo daj na stol/posteljo ... zraven sebe, da se navadi, da ji nič nočeš in da si čisto ok. Verjetno bo malo trajalo, ampak ti bo počasi začela zaupati. Če nimaš nobene druge podganice, ji nabavi družabnico, ampak previdno - če je res tako plašna, ju bo verjetno treba združevati počasi in po pameti, da ne pride do kakih hudih prepirov.

Sicer pa se ne preveč ustrašit, kar se grizenja tiče. Če se dostikrat dogaja, da te ugrizne do krvi (ne samo v prste, ampak tudi drugam), potem je za skrbet, sicer pa niti ne. Moji so najbolj zlate podgane pod soncem, pa so me že ugriznili v ušesa, usta, lica, prste na rokah in nogah ... Very Happy pač, zvedavi so in probajo, če si za jest. Very Happy

Edit: zdajle sem videla, da imaš 2 podgani. Kakšna je pa Biba do Laje?
Nazaj na vrh Go down
Pamy

Pamy


Število prispevkov : 94
Join date : 07/03/2011

Ko podgana napade... Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Ko podgana napade...   Ko podgana napade... Icon_minitimeČet Maj 12, 2011 11:33 am

Jaz sem še vedno prepričana, da ni bil le ugriz... Neutral
Na kratko bom opisala, kako je bilo:
Vsako jutro odprem kletko, da se lahko Laja in Biba malo razmigata po sobi. Tokrat ni bilo nič drugače, le da sem Bibo hotela malo 'požulit' tako kot se mi pusti Laja, vendar se mi je pri tem zelo upirala, kot ponavadi. V naslednji sekundi pa se je kar naenkrat umirila in ugriznila v brado!!! Razumem, če bi me ugriznila v prst zaradi samoobrambe, čeprav nevem zakaj, saj kljub temu da je popolnoma nesocializirana, kot si rekla, ne delam ničesar drugače kot sem z Lajo, ki je bila le en teden prej kupljena v trgovini in kot kaže sem njo že res dobro navadila na človeka, samo Biba je pa res razred zase... Prav ubija mi voljo do dela z njo, ker ne pokaže nobenega napredka v teh dveh mesecih odkar jo že imam. Stara pa je bila 1 mesec, ko sem jo kupila za družbo Laji...

Biba in Laja se pa drugače zelo dobro zastopita... Še preveč! Smile
Nazaj na vrh Go down
Juni

Juni


Število prispevkov : 981
Join date : 24/10/2009
Age : 34

Ko podgana napade... Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Ko podgana napade...   Ko podgana napade... Icon_minitimeČet Maj 12, 2011 2:19 pm

No, potem ti pa lahko z gotovostjo rečem, da je bil ugriz zaradi 'žuljenja'. Dosti podgan ne mara tega, sploh samičk, in meni je čisto logično, da te je ugriznila v brado, sploh če si imela obraz blizu njene glave.

Sicer pa je težava najverjetneje ravno v tem, da z njo ravnaš enako kot z Lajo. Moja Tamala je zelo podobna Bibi po karakterju, in jaz sem morala biti ful previdna z njo, ko sem jo dobila, ker se je komaj pustila prijemat, kaj šele držat za dlje časa. Ne mislim zdaj, da pusti Bibo povsem na miru, ampak ko se jo dotikaš, naj bodo to kratki dotiki, ki služijo nekemu namenu (npr. prenašanju, jemanju iz kletke, ...). Dobro je tudi, da jo prijemaš tako, da jo z obema rokama primeš za boke (tako da so tačke malo stisnjene skupaj in podganica 'sedi' med tvojimi dlanmi), ne pa zagrabiš z eno roko od zgoraj; vsaj Tamala se je na tak način prijemanja veliko bolje odzivala. Kot sem že rekla, imej jo veliko pri sebi (na stolu, na mizi, na postelji ...) in ji pusti, da leze po tebi, samo ne je pa preveč prijemat, če ni potrebno. Poskusi jo božat ali čohat za ušesi, ampak če se ti odmika, ne vztrajaj. Lahko jo poskusiš tudi držati v roki (ali imeti roko narahlo na njej), medtem ko ji daješ hrano (isto iz roke), da bo ugotovila, da roka pomeni hrano (in torej nekaj dobrega). Skratka, počasi in previdno. Pa ne pričakuj čudežev čez noč ... da ti dam primer, Tamala je rabila skoraj eno leto, da ni več na smrt prestrašena, da se zdaj pusti normalno prijemat, dvigovat in božat. 'Žulit' je še zdaj ne bi upala, ker ji zelo ne paše in bi jo samo za brezveze mučila. Je pa res, da je bila stara Tamala že pol leta, ko sem jo dobila; tvoja Biba je mlajša in se zna zgoditi, da se bo hitreje navadila nate.


Nazadnje urejal/a Juni Čet Maj 12, 2011 6:27 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh Go down
Pamy

Pamy


Število prispevkov : 94
Join date : 07/03/2011

Ko podgana napade... Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Ko podgana napade...   Ko podgana napade... Icon_minitimeČet Maj 12, 2011 5:10 pm

Hvala za nasvet bom poskusila in če ne bo napredka, se ponovno obrnem in pišem pod to temo? Smile
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Ko podgana napade... Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Ko podgana napade...   Ko podgana napade... Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Ko podgana napade...
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum ljubiteljev podgan :: Splošno o podganah :: Vedenje-
Pojdi na: