Forum ljubiteljev podgan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Za vse ki imajo podgano, si jo želijo ali so jim podgane enostavno všeč.
 
KazaloPortalGalleryLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Kako se obnašati z novo podganco?

Go down 
+48
Domen
hellcat666
VforV
BabyBusted
Nusa*
nelli.chio
pety
ines.
nika_animals
talupu
Endy
choo
ZionRoad
taii aiko
valandil
Kalisto
Muha
Nina
ziuua_
Kate
Juni
sonja256
Titi
Tahun
Tjashy
Mushy
anna and anna
Lee
mateichk
Cath
Avalon
mashikaa
bolha
aella
Nes
miska
Katarina
*Tinky*
Sonii
AtLanT!da
Piipsy
elanor
Olivija
Eva
Dejan
njana
mamaF
Fiamma
52 posters
Pojdi na stran : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AvtorSporočilo
VforV




Število prispevkov : 18
Join date : 16/01/2012
Age : 28
Kraj : Naklo (Kranj)

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimeČet Jan 19, 2012 9:29 pm

Ok hvala ti. res me je pomiril Smile Kr cel dan samo od foruma do podgane pa prebirat kako in kaj al pa čisto tiho gledat veselje

Drugače pa če komu pomaga, meni jo je ratal spravit iz hišče z šepetanjem in drgnenjem prstov (kot da bi imel v roki nekaj kar moraš nadrobiti), ali pa da se s prsti sprehajas po kletki...res je bilo zabavno ko je previdno sledila prstkom cheer
Nazaj na vrh Go down
VforV




Število prispevkov : 18
Join date : 16/01/2012
Age : 28
Kraj : Naklo (Kranj)

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 1:39 pm

Danes je pa še slabše Crying or Very sad Ko sem prišel domov sem ji ponudil priboljšek in je samo skočila proti moji roki...precej napadalno. Sicer pije in je vendar nevem kako naj ji očistim kletko če mi ne pusti da bi jo vzel ven...Drguače pa grize vse kar najde tako da ne vem če loči mojo roko med vsemi ostalimi stvarmi...Res čisto vsaka stvar v kletki je vsaj malo pogrižena :/ Res ne vem kaj naj.
Nazaj na vrh Go down
hellcat666




Število prispevkov : 36
Join date : 12/09/2011
Age : 32
Kraj : Ljubljana

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 1:49 pm

jz sn problem rešla tko de sn si roko zavila u rokav od jopce pa ji dala roko tja pred gobček da se je zakadila vanjo pa jo grizla kokr jo je hotla potem k se je umirila sm jo pa s to zavito roko vn uzela...je pomagal...
Nazaj na vrh Go down
https://www.facebook.com/lucka.sincic
VforV




Število prispevkov : 18
Join date : 16/01/2012
Age : 28
Kraj : Naklo (Kranj)

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 1:50 pm

Bom probal. Hvala. sam mal me skrbi ker ni tok majhna Very Happy
Nazaj na vrh Go down
hellcat666




Število prispevkov : 36
Join date : 12/09/2011
Age : 32
Kraj : Ljubljana

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 1:55 pm

kok je že stara? moja je bla 2 mesca k je pršla k men Smile
Nazaj na vrh Go down
https://www.facebook.com/lucka.sincic
VforV




Število prispevkov : 18
Join date : 16/01/2012
Age : 28
Kraj : Naklo (Kranj)

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 2:21 pm

Ne vem tocno... scratch Rekli so mi da so jih dobili pred malo manj kot 2 mesecama...potem je pa odvisno koliko stare so dobil...Drugače sem pa probal z jopco on je slo kr v redu. Samo na miru sem jo imel in včasih malo premaknil da je dojela da je živo pa je pršla bližje in si ogledala ter ovohala. Potem sem dal na roko se malo salame in je preišla počasi ven in sama vzela (prej sem ji mogel točno pod nos pomoliti drugače si ni upala) tako da se mi zdi da nekaj bo Smile
Nazaj na vrh Go down
nelli.chio

nelli.chio


Število prispevkov : 93
Join date : 17/08/2011
Age : 27
Kraj : Celje

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 2:28 pm

Takšen problem lahko rešiš tudi tako da si na prst namažeš npr. jogurt in si bo tvoja podgana sčasoma zapounila da tvoja roka ni za pojest ampak od nje dobiva pribolšek. wink Glede tega da pa se ti ne dovoli prijeti v kletki pa jo raje pusti in je raje ne vzemaj ven na silo. Raje imej mamo potrpežljivosti in jo božaj po glavi, ker naj bi jih to sproščalo. Sicer pa na to temo že veliko piše na tem forumu. Vzemi si čas in malo pobrskaj. Pa veliko sreče.
Nazaj na vrh Go down
VforV




Število prispevkov : 18
Join date : 16/01/2012
Age : 28
Kraj : Naklo (Kranj)

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 2:33 pm

Samo enkrat sem jo probal prijeti in ko se je hitro umaknila tega nisem več poskušal. In vem, sem si prebral skoraj celo temo o vedenju in o boleznih ampak me je malo skrbelo in sem moral vprašati. Ne zamerit Smile

EDIT: No zdej pa na misijo jogurt+prst=friendship (upam) Razz Sporočim rezultate


Nazadnje urejal/a VforV Pet Jan 20, 2012 5:43 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh Go down
nelli.chio

nelli.chio


Število prispevkov : 93
Join date : 17/08/2011
Age : 27
Kraj : Celje

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 5:08 pm

no pri moji ganci je to ratal in tut trik zavrti se okoli osi je ratal preko jogurta veselje
Nazaj na vrh Go down
VforV




Število prispevkov : 18
Join date : 16/01/2012
Age : 28
Kraj : Naklo (Kranj)

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 5:41 pm

Ja...No moja bi pa jogurt raje pojedla v hišici...Zgledalo je res obetavno, ko se je počasi približala prstu in ga nekaj časa vohala nato pa zagrabila z zobki in hotela potegniti v hišico Rolling Eyes

Drugače pa sumim, da se ji mogoče samo podnevi ne da ubadat z mano in je zato tako tečna? Ne vem...bom probal kako se bo vedla ponoči. Včeraj ko sem okoli 1h zjutraj odprl kletko je takoj pritekla na vrh in me gledala Very Happy
Nazaj na vrh Go down
nelli.chio

nelli.chio


Število prispevkov : 93
Join date : 17/08/2011
Age : 27
Kraj : Celje

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 6:16 pm

Potisni ji prst v hiško da bo vedela da ji ne more noben uzet njene hrane ker podgane imajo sicer nagon da morajo use kar dobijo skriti.
Nazaj na vrh Go down
hellcat666




Število prispevkov : 36
Join date : 12/09/2011
Age : 32
Kraj : Ljubljana

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 9:20 pm

uf to zna bit pa nadležno ja Very Happy men zlo rada krade markerje z mize in jih potem skriva u svojem brlogu Very Happy
Nazaj na vrh Go down
https://www.facebook.com/lucka.sincic
nelli.chio

nelli.chio


Število prispevkov : 93
Join date : 17/08/2011
Age : 27
Kraj : Celje

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 10:06 pm

hahaha zanimivo. sj moja je podobna se prkrade na mizo ko pišem nalogo po pa gre do svinčnika pa ga čist ušili z zobmi veselje
Nazaj na vrh Go down
hellcat666




Število prispevkov : 36
Join date : 12/09/2011
Age : 32
Kraj : Ljubljana

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 10:22 pm

hehe Very Happy maš usai korist od nje Very Happy moja se pa usede gor na marker in se mi smeje k ji ga ne morm uzet xd bi blo pa fajn met tak šilčk ja Very Happy
Nazaj na vrh Go down
https://www.facebook.com/lucka.sincic
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Jan 20, 2012 10:34 pm

Ne vem, kakšno kletko imaš, ampak razen če je terarij, se da načeloma zgornji del kletke dol vzet. Probaj naredit tako, da vzameš ta rešetkast del kletke dol (prej daj kletko na posteljo in zabaši VSE luknje, kamor bi ti podganca lahko ušla), in potem probaš zvabit podganico ven oz. ji ponudiš jogurt na prstu, grah, solato... Mogoče (glede na to, da je napadalna in ti še ne zaupa) probaj raje z grahom - daj en grahec na dlan, nastavi roko nekam na rob kletke (ne čisto pred kletko in nikakor ne V kletko, ker zna ugriznit - brani svoj teritorij) in počakaj, da pride ponj. Pusti, naj ga odnese v hiško in v miru poje (al pa samo shrani) in ji ponudi nov grah itd. Ko bo pa to bolj šlo (in lahko traja tudi več dni), pa probaj z jogurtom. Najprej naj se navadi, da od tebe dobi hrano (se pravi z grahom) in šele nato jo z jogurtom na prstu navadi, da ne grizeš in da tudi pri tebi lahko v miru jé Smile Ampak ja.. počasi in potrpežljivo, ne sili vanjo ker bo samo slabše.
Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
VforV




Število prispevkov : 18
Join date : 16/01/2012
Age : 28
Kraj : Naklo (Kranj)

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimeSob Jan 21, 2012 11:09 am

Hvala vsem za nasvete. Drugače pa se mi zdi da sem dojel najin problemček...Precej lenuharske narave je in zato se ne misli ubadati z mano kadar je zaspana. Včeraj ko sem odprl kletko okoli 2h zjutraj je takoj prišla iz hišice cheer Dal sem ji cornflakes in z veseljem ga je pohrustal kar pred menoj. Danes pa je tudi prišla iz hiške ko sem bil zraven in ko sem dal roko v kletko me ni ugriznila. počasi se je privlekla ven in s prednjimi tačkami stopila na mojo dlan. Potem se je malo ustrašila in stekla v hiško. Nato sem ji seveda z veseljam dal košček jabolka in malo solate. Zdi se mi da je dojela, da ji nič hudega nočem le še malo se boji. Tudi kletka sem jo očistil danes Smile Pa kar sama se je naučila da samo na enem delu kletke kaka veselje
Nazaj na vrh Go down
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimeSob Jan 21, 2012 11:53 am

Trgovinske podgane že na splošno niso vajene človeške topline, pa še svoj dnevno-nočni ritem ima že ustaljen.
Moraš jo razumet in poskusi malo bolj po podganje razmišljat Wink

Sicer pa se bo gotovo navadila.
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
VforV




Število prispevkov : 18
Join date : 16/01/2012
Age : 28
Kraj : Naklo (Kranj)

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimeSob Jan 21, 2012 11:58 am

Ja sej to je moja taktika. Nič je ne silim, samo mirno čakam in upam da me sprejme. Problem je v tem, da je bila stara okoli 3 mesecev ko sem jo dobil in kot sem prebral bo to kmalu že odrasla podgana. Sj z vašimi nasveti mi bo gotovo uspelo Smile
Pa če ne drugega sem se naučil, da je veliko bolje če podgano dobim od nekoga iz foruma. Vsaj zdravo podgano sem dobil če že ni pridna Razz

EDIT: Trik z jogrtom na prstu nama je uspel wave
Nazaj na vrh Go down
Domen




Število prispevkov : 1
Join date : 30/05/2012

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimeSre Maj 30, 2012 11:23 pm

Pozdravljeni,

Pred nekaj dnevi sem dobil podgano, staro približno 6 tednov. Prvi dan je nisem želel vznemirjati, zato sem jo le ogovarjal in ji ponudil roko, v katero je zagrizla do krvi. Ker vem, da ji je selitev predstavljala hud stres, se z ugrizom nisem obremenjeval. Pred nadaljnim rokovanjem pa sem si vseeno raje nadel rokavico, v katero ni zagrizla niti enkrat. Danes sem ji z golo roko želel ponuditi priboljšek, ki ga je malce povohala in me spet ugriznila do krvi. Odreagiral sem mirno, brez naglih gibov, vendar sem ji dal z odločnim glasom vedeti, da njeno početje ni sprejemljivo. Ko se ji približam z roko, otrpne, kasneje pa postane radovedna. Žal pa tudi agresivna. Morda me v roko ugrizne, ker ima vonj po hrani oziroma jo zmotno zamenja za hrano. Ta ugriz ni nežen, temveč močan. V ostalih temah na tem forumu sem zasledil veliko koristnih nasvetov za navajanje na človeka, vendar so se pri meni izkazali za neuspešne. Jogurt na žlički je le povohala, nekaj kapljic je polizala šele, ko me ni bilo zraven. Morda pa je agresivna le v svoji kletki. V naročju je sicer mirna, vendar nesproščena. Takrat jo imam samo pri sebi, ne povzročam ji dodatnega stresa s prenašanjem ali pretiranim božanjem. Vem, da potrebuje čas, da se privadi in vzpostavi zaupanje. Morda sem jo prekmalu vzel v naročje in bi jo moral najprej spustiti na posteljo, da se malo razgleda v novem okolju. Vesel bom kakršnega koli mnenja ali nasveta.

Hvala.
Nazaj na vrh Go down
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimeČet Maj 31, 2012 12:10 pm

Ne sili z roko v kletko, najbrž grize, ker se boji in brani sebe oziroma svoj teritorij. Najbolje, da kletko samo položiš na posteljo in vzameš dol zgornji del (ta z rešetkami, tako da ostane samo še dno kletke) in potem sediš zraven. Pripravi si kako knjigo oz. nekaj za počet in priboljške na dosegu roke, da se boš čimmanj premikal. Potem pa pusti podganco, naj sama zleze ven iz kletke (zna se zgodit, da se to ne bo zgodilo tudi po več ur, mogoče prvi dan sploh ne). Kadar pride to tebe, ji ponudi priboljšek (spet - ni nujno, da ga bo vzela, ker se te še boji). In tako naprej lepo počasi vsak dan, dokler se te ne bo bolj navadila.
Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
anejc




Število prispevkov : 2
Join date : 02/09/2012

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimeČet Sep 06, 2012 1:09 pm

živjo, js sm v ponedeljek dobila mojga Sparkija. ko sm bla pri rejcu, je biu sparki čist mirn, ista v autu, sm ga mela na rokah med vozno, pol ko sm pa domov prsla, pa sm ga dala v kletko njegovo, je biu pa cist splašen. učeraj ko je blo 2 dni, sem ga vzela vem. se je tresu, lulu pa kaku sicer ni, sem ga dala pol rajši nazaj noter, od takrat naprej pa zdej ko me vidi se takoj skrije v hiško ko jo ma. dons sm probala tut si prst namazat u jogobelo, in je lizu, do določene meje ko sm umikvala prst, pol je pa nehu ko je blo predelč, kaj naj še poskusim? wink
Nazaj na vrh Go down
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimeČet Sep 06, 2012 2:08 pm

Kar nadaljuj tako, se bo že navadil Smile Prestrašen je, ker je v novem okolju. Lahko tudi kletko na posteljo/mizo/nekam kjer se zadržuješ postaviš in pustiš odprto in čakaš, da pride sam ven raziskovat Smile Boš videla, se bo hitro navadil.
Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
anejc




Število prispevkov : 2
Join date : 02/09/2012

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimePet Sep 07, 2012 12:47 pm

choo je napisal/a:
Kar nadaljuj tako, se bo že navadil Smile Prestrašen je, ker je v novem okolju. Lahko tudi kletko na posteljo/mizo/nekam kjer se zadržuješ postaviš in pustiš odprto in čakaš, da pride sam ven raziskovat Smile Boš videla, se bo hitro navadil.


okej. hvala, sicer, je danes zjutraj prišel ven za prstom, in gre tudi že na roko, če je pri volji :p Smile
Nazaj na vrh Go down
zigi853

zigi853


Število prispevkov : 13
Join date : 03/11/2012
Kraj : Maribor

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimeSob Nov 10, 2012 9:00 am

Zdravo!

Vceraj sem dobil dve podganici, ko sem jih sel iskat je bila ena zelo živahna zato sem prvo izbral njo. Malo sem jih se opazoval in ugotovil da se ena podgane zelo lepo razume z podgankom v kotu zato sem tista dva pustil pri miru. In sem vzel ono ko je jedla (bile so 3 podganice,en podganek).Domov sem jih pripeljal v škatli z steljo, takoj sem jih spustil v kletko in takoj sta zaceli plezati! potem sem jih pri miru pustil kakšne pol ure. Ko sem prisel nazaj v sobo sem videl da tista ki je živahna pleza tista druga pa se je samo skrivala v hiški kot da bi spala ampak STOJE!pustil sem ju eno noc in zjutraj sta spali ena na drugi! kasneje sem vzel ven malo ta bolj živahno in jo pocartal!Ko pa sem hotel vzeti ven tadrugo pa se je skrila v kot zgornjega nadstopja (3 nadstropna kletka) pa je nisem mogel doseči in zdaj je v tistem kotu že kake 3četrt ure!

kaj naj naredim je morda breja? Malo bolj debela je od druge se mi zdi huh ker so ble v ketki skupaj z fantkom vse so pa stare 1 mesec?

prosim pomagajte... jo je mogoce strah? šok ker res nebi rad mel doma 15 mladih podgan.... jok
Nazaj na vrh Go down
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitimeSob Nov 10, 2012 2:36 pm

Samčki so plodni pri 5 tednih. Možno je, da sta obe breji, ampak je bolj mala verjetnost, če so res stare en mesec.
Bolj verjetno je, da je ena od samičk pač bolj plašna in se bo treba z njo več ukvarjat. Na začetku je vedno tako, nič skrbet. Daj ji nekaj časa, da se navadi na novo okolje, pa bo boljše.
Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
Sponsored content





Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako se obnašati z novo podganco?   Kako se obnašati z novo podganco? - Page 7 Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Kako se obnašati z novo podganco?
Nazaj na vrh 
Stran 7 od 8Pojdi na stran : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Kako prepričati starše za novo kletko ?
» težava z novo kletko
» Kako navaditi podgano na WC?
» novo leto in obanšanje podgan kaj storiti
» Kako in kam s podgano?

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum ljubiteljev podgan :: Splošno o podganah :: Vedenje-
Pojdi na: