Forum ljubiteljev podgan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Za vse ki imajo podgano, si jo želijo ali so jim podgane enostavno všeč.
 
KazaloPortalGalleryLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke

Go down 
+2
millyvanilly
Nes
6 posters
AvtorSporočilo
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimePon Dec 13, 2010 1:54 pm

Prvi korak je, da poskrbite, da je soba varna, vče informacij dobite če pogooglate ''rat-proofing, rat -proof room'' ali kaj podobnega.

Če imate še kakšne konkrete nasvete, kako naučiti podgano na bivanje zunaj kletke,
jih kar pripišite zgoraj.
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
millyvanilly




Število prispevkov : 90
Join date : 03/12/2010
Age : 37

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimePon Dec 13, 2010 2:15 pm

No, moje podgane so kot veste ves čas spuščene.. Ponavadi pri mladičku začnem tako, da ga vsako noč zaprem v njegovo kletko, da se navadi, da je kletka nekaj varnega in pozitivnega.. Ko dojame, da se lahko vedno skrije in gre na varno v kletko začnem z učenjem, da se lula in kaka tudi v kletki.. To dosežem tako, da podganico vsakič, ko vidim, da je malo bolj živčna in nekaj menca po domače, dam v kletko (kjer zavoha svoj vonj in prejšnje lulanje ter kakanje) in jo pustim, da sama pride nazaj ven iz kletke.. To je glede obnašanja in navajanja na zunanje bivanje..

Glede urejanja sobe pa.. Potrebno se je znebiti vseh kablov (nobenega računalnika, televizije), nobene rože v principu (čeprav imam jaz svoje rože tudi zaradi drugih živali kar zaprte na vrhu lončka, da ne morejo do zemlje) in jih imam zaradi tega lahko v sobi, kable od namizne lučke npr. imam prilepljene na steno.. Za pisalno mizo imam narejeno poličko, kjer je bila moja podganica najraje in sem ji tja tudi dala števile papirnate brisačke, da si je naredila nekakšno gnezdece..

Če ima kdo še kakšno vprašanje ali informacijo, naj kar napiše..
Nazaj na vrh Go down
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimePon Dec 13, 2010 2:39 pm

Kako je pa z zračenjem sob?
Imajo še okna kakšno posebno mrežo?
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
Tahun

Tahun


Število prispevkov : 498
Join date : 29/03/2009
Age : 31
Kraj : Ljubljana

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimePon Dec 13, 2010 2:55 pm

Aveš kaj pa mene zanima,a ti nikoli nobena ni zgrizla recimo posteljnine?Ker jaz sem ju tudi puščala spuščena v sobi dokler se nista spomnila da je noro zabavno grist rjuhe in kovter..To je bilo lani pozimi,ker vem da sem prišla iz šole in je bila soba polna perja in posteljnina popolnoma zgržena,res..In zato ju ne upam več spuščan kadr me ni v sobi.. =/

A se da to preprečit?Pomoje ne ane,ker me ni zraven da bi ju ustavila če bi začela grist?
Nazaj na vrh Go down
millyvanilly




Število prispevkov : 90
Join date : 03/12/2010
Age : 37

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimePon Dec 13, 2010 3:06 pm

Glede zračenja sobe.. Jaz imam (dokler je toplo) vedno odprto okno samo na nagib, nikoli ne zračim sobe na veliko kadar me ni v sobi.. Je pa odprto vedno.. Nikoli ni bilo potrebno dati nobene mreže, saj ni nobena nikoli poskušala preko pridet, zato mislim, da mreža na oknih ni potrebna, je pa NUJNO, da na začetku opazujemo podganico kaj počne in do katere mere je radovedna.. Je pa res, da jaz ko imam še čisto mladička ne pusščam okna niti na nagib odprtega, ampak ga vedno zapiram, ko pa malo zraste, pa ga odprem.

Glede grizenja pa.. Se je že zgodilo, da so pregriznile kakšno naramnico na majici in pa tudi eno posteljnino so naglodale, ampak samo zaradi tega, ker se je podganica notri zavlekla spat, potem pa ni našla izhoda in se je hotela v paniki po mojem pregristi skozi.. Amapak to je bilo enkrat, se mi zdi, da se je kar konkretno ustrašila in od takrat sploh ni niti poskušala priti v posteljnino.. Nikoli pa se mi ni zgodilo, da bi kar tako malo šla grist prevleke.. Sploh ne.. Lahko pa jih odvadiš grizenja, seveda.. Prvo, kar je moraš zagotoviti, da jim ni dolgčas.. Vedno naj imajo kaj za počet, drugače mislijo na lumparije.. Jaz to naredim tako, da kdaj spremenim postavitev pohistva, nastavim kakšno škatlo od čevljen, prinesem kakšno blazino od dihurjev in se tako zamoti za kar nekaj časa.. Potem pa je od raziskovanja itak tako zmatrana, da gre pančkat.. Potem pa spet na novo Smile
Nazaj na vrh Go down
choo

choo


Število prispevkov : 1152
Join date : 17/03/2010
Age : 34
Kraj : Ljubljana

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimePon Dec 13, 2010 7:58 pm

Meni je tudi Boo enkrat posteljnino zgrizel, pa sem bila zraven v sobi in sem celo sedela na postelji... pa nisem porajtala :S Možno, da se je zgubil pod kovtrom in je hotel pregristi ven, ampak posteljnina je bila načeta na vseh koncih... ni bila luknja, ampak ogroooomno enih malih luknjic, zato jih imam tudi jaz raje ves čas na očeh, ko so spuščeni.
Pri meni je situacija žal taka, da moji mali norci res povsod zlezejo... skočijo na posteljo, na omare, na mizo, okensko polico.. praktično povsod pridejo. Imam sicer to srečo, da kablov ne grizejo, ampak mi pa blazno radi lezejo med šolske stvari in zbijajo knjige in zapiske po tleh Very Happy Tako da so sicer načeloma spuščeni, če sem v sobi in jih imam lahko pod nadzorom, ampak kadar se pa recimo učim za kak izpit, jih pa ponavadi zaprem nazaj v kletko oz. so malo manj spuščeni.
Planiram pa v kratkem malo sobo prenovit (se pravi, nekako zapret ta nizke police ipd, da jih ne bo treba več imet ves čas na očeh Smile), samo da najdem kakšno prosto popoldne ali dve :/ Poročam takrat naprej...
Nazaj na vrh Go down
http://nellaf.deviantart.com
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimePon Dec 13, 2010 8:09 pm

Moji tudi prav grizljajo tkanine, pa ne zato, ker bi se not ujeli, verjetno si hočejo gnezdo na silo narediti iz vsakega kosa,
ki je vsaj malo podben tkanini.
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
Juni

Juni


Število prispevkov : 981
Join date : 24/10/2009
Age : 34

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimePon Dec 13, 2010 8:19 pm

Mja, tudi moji radi grizejo tkanine kar tako, pa definitivno ne iz dolgčasa - Algernonu je na primer grozno všeč en pulover od fanta in ga začne glodat vedno, ko ga lahko, tudi če je samo minutko zunaj.

Me pa zanima glede lulanja - kako je z markiranjem? Imaš ti same samičke, ali kako? Ker meni moji nič ne mencajo, samo spustijo flekec.
Nazaj na vrh Go down
Tahun

Tahun


Število prispevkov : 498
Join date : 29/03/2009
Age : 31
Kraj : Ljubljana

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimePon Dec 13, 2010 8:44 pm

Samičke ful bolj označujejo,pri Roni je kdaj že prav nadležno ker vse polula,pa še alfa je in se zato še posebej potrudi:D
EDIT: kot kastrirani samčki,v primerjavi z nekastriranimi samci sem mislila..ubistvu se sploh ne da primerjat,samčki se prou polulajo.pujsi:D

Ja jaz tud mislim da Roni to počne bol zato ker ji je zabavno in ne zato ker bi se ujela..Ker je res hiperaktivna in proba vse kar vidi naglodat ali pa zvlečt v kletko.(vsaj kablov ne grize no to moram priznat)
Bu bi bil pa lahko mirno skos spuščen ker tudi ko sta čez vikend recimo skos zunaj se ne premakne iz okenske police,pomoje še jest ne gre,ker sem opazila da mu roni nosi hrano:D Very Happy
Nazaj na vrh Go down
millyvanilly




Število prispevkov : 90
Join date : 03/12/2010
Age : 37

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimePon Dec 13, 2010 11:16 pm

Saj pravim moje s tkaninami nimajo kakšne posebne navezanosti Smile.. Jih sploh ne motijo in ne iritirajo, se pa definitivno ob njih naučiš rednega pospravljanja oblačil v omaro, če ne zaradi drugega, zato, ker se zgodi, da pospraviš obleko (kakšno že tako težko jopico) v omaro potem pa se učiš in slišiš praskanje v omari, ker se je podganica ravno zbudila in ji ni jasno kje je Smile.

Ja, imam samičke pa še to sta bili zadnji dve (zaradi spleta okoliščin) vsaka v svojem obdobju.. Torej vsaka je bila sama, zato z markiranjem nisem imela posebnih težav, razen kadar sta sobo obiskala dihurja (ko se zmuzneta notri v sobi - nič ne naredita podganam, ker sta že zelo stara) sem opazila, da je Milly (tadruga) rahlo markirala, ko je hodila preko kakšnih predmetov, kjer je dišalo po njima..

Jaz pri svojih podganah kot pravim neprijetno vedenje odpravljam tako, da jim malo popestrim njihovo življensko okolje z novimi stvarmi, po drugi strani pa če so res zelo trmaste uporabim metodo odločnega glasu, kjer glasno rečem NE, jo potem primem in postavim v kletko ter kletko zaprem za nekaj časa, da vidi, da se to ne sme (brez hujših fizičnih kazni).. Ponavadi mi niso delale večjega problema in so se zelo hitro naučile kaj je prav in kdaj dobijo za to priboljšek in kdaj je kaj narobe.. Sčasoma mi jih sploh ni bilo več potrebno zapirati v kletko, ampak so samo z NE vedele, da nekaj ni kul..

Drugače pa je moje vprašanje.. Koliko časa vam povprečno živijo podganice (morda to ne spada sem pa vendar)? Poskušala sem namreč potegniti paralelo med spuščenimi podganicami, ki se srečujejo morda z malo več stresi in med podganicami v kletkah, kjer je to njihovo varno zavetje in se tam počutijo varne.. In me zanima kaj je boljše glede na življensko dobo? Ker sem nekje prebirala, da naj vsa ta svoboda ne bi bila popolnoma najboljše zanje, ker imajo kar precej več stresa in imajo baje v genih tisto poznano zapiranje v laboratorijske kletke ob poskusih.. Bi prosila koga, če mi lahko morda pove koliko časa je živel kakšen od njegovih kosmatincev čisto za mojo radovednost, če to ni preveč, kar prosim..

Nazaj na vrh Go down
Juni

Juni


Število prispevkov : 981
Join date : 24/10/2009
Age : 34

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimeTor Dec 14, 2010 12:10 am

Če bi hotela resno potegnit take paralele, bi morala naresti kar tapravi poizkus, se bojim. Kolikor vem, smo imeli podgane, ki so (iz popolnoma različnih vzrokov) živele od le nekaj mesecev pa do nekaj čez 3 leta.
Nazaj na vrh Go down
millyvanilly




Število prispevkov : 90
Join date : 03/12/2010
Age : 37

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimeTor Dec 14, 2010 7:12 am

Aha, hvala.. Moje so zdržale tam nekje do dveh let in pol, sedaj pa sem si omislila nove podganice pri rejcu in čakam na leglo.. Bom videla, če je mogoče res vse v dednosti in neprimernem parjenju.. Hvala za odgovor..
Nazaj na vrh Go down
Tahun

Tahun


Število prispevkov : 498
Join date : 29/03/2009
Age : 31
Kraj : Ljubljana

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimeTor Dec 14, 2010 1:37 pm

millyvanilly je napisal/a:

Jaz pri svojih podganah kot pravim neprijetno vedenje odpravljam tako, da jim malo popestrim njihovo življensko okolje z novimi stvarmi, po drugi strani pa če so res zelo trmaste uporabim metodo odločnega glasu, kjer glasno rečem NE, jo potem primem in postavim v kletko ter kletko zaprem za nekaj časa, da vidi, da se to ne sme (brez hujših fizičnih kazni).. Ponavadi mi niso delale večjega problema in so se zelo hitro naučile kaj je prav in kdaj dobijo za to priboljšek in kdaj je kaj narobe.. Sčasoma mi jih sploh ni bilo več potrebno zapirati v kletko, ampak so samo z NE vedele, da nekaj ni kul..

Tudi jaz jima rečem NE in ju primem in pihnem in zelo pomaga.(to s pihanjem sem prebrala na nekem forumu da ko je podgana jezna na podrejeno podgano začne pihat vanjo,in stem ji daš vedeti da nekaj ni kul:D )
Ker js imam veliko kablov v sobi ki jih ne morem odstraniti,ker so za terarij od kuščarja.In me je zalo skrbelo da bi poskušala kej grist pa nikoli nista ker sem ju najprej trenirala s starimi slušalkami da sta se naučila da ni cvikanje kablov ni kul Smile

Citiram :
Aha, hvala.. Moje so zdržale tam nekje do dveh let in pol, sedaj pa sem si omislila nove podganice pri rejcu in čakam na leglo.. Bom videla, če je mogoče res vse v dednosti in neprimernem parjenju.. Hvala za odgovor..

Tudi jaz ne vem odgovora,ampak če mene uprašaš je pomoje tudi zanju bolše bolj polno življenje kot pa dolgo in pusto življenje v kletki... =)

Alaj pa še to me zanima,pri kašnem rejcu si to naročila??Prav pasemske podgane al kako?
Nazaj na vrh Go down
millyvanilly




Število prispevkov : 90
Join date : 03/12/2010
Age : 37

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimeTor Dec 14, 2010 1:52 pm

Aja, pa glede kablov.. Moje niso nikoli bile nekaj ful zainteresirane za grizenje kablov, je bila činčila (ko smo jo še imeli) pa pravi norec na kable.. Tako, da pri meni bi teoretično tudi kabli zdržali celi Smile.
Nazaj na vrh Go down
milva

milva


Število prispevkov : 36
Join date : 15/01/2011
Age : 61
Kraj : Prevalje

Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitimeTor Jan 18, 2011 7:20 pm

Jaz z navajanjem Miše bivanja zunaj kletke nisem imela problemov,prej nasprotno : kako jo prepričati da naj bo V kletki?!! Pošteno povedano kletka tudi ni bila primerna zanjo,premajhna in premalo zračna. Se mi je reva smilila in sem prepričala hčerko,da jo je čez dan pustila zunaj "dokler da kupimo pravo kletko". No,kmalu je Miša ugotovila da je zunaj veliko bolje kot notri pa je čisto ponorela,ko jo je dala v kletko. Potem je pa hči tako šla v LJ na faks,Miša pa k meni v sobo.Sedaj ima 30m2 veliko "kletko". veselje
Seveda so bile "žrtve",vendar je kaj kmalu vedela kaj lahko in kaj ne; glasni in odločni NE pa plosk z rokami,če ji ni bilo do tega da bi poslušala. Je vedno pomagalo. Najraje je bila na polici pri orhidejah in me je mrcina gledala,kaj delam ( tako izza lončka je kukala,čisto pri miru). Pa hitro na lonček pa grizt,ko sem jo pa po imenu poklicala pa hitro dol in me gledala ko' angelček:kaj pa je? a jaz? saj samo gledam pa voham...pa tisti "nedolžni" pogled...Prav zabavala se je z draženjem veselje .
Tudi posteljnino je grizla.predvsem tiste prevleke za vzglavnike,ki so bile malo prevelike (vogali so štrleli);joj kakšno veselje je bilo "vse ravno naredit pa da ni v napoto". Na srečo je takšna posteljnina večinoma stara pa se nisem preveč sekirala.
Puloverji ja pa trenirke!! Very Happy Very Happy Mimogrede je naredila kakšno luknjico ,ko me je "čistila". lol!
Po moje so podgane tako kot ljudje,niti 2 si nista podobni,vsaka ima svojo osebnost,dobre in slabe lastnosti. In ravno to jih dela tako zanimive- vsaj po moje. Tudi moja Miša,še po skoraj dveh letih precej boječa (dobili smo staro 9 mesecev,nevajeno ljudi in dotikov), ima čudovit karakter. Je nagajiva,radovedna,sladkosnedna in neverjetno nežna do mene.Ima tudi svoje muhe,a tudi to je del nje.
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke   Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Kako navaditi podgano na bivanje zunaj kletke
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Kako navaditi podgano na WC?
» Kako podgano navaditi na ime?
» Kako navaditi podgano na prenašanje...
» Kako podgano privadim nase
» Kako navadit podgano na vodo

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum ljubiteljev podgan :: Splošno o podganah :: Vedenje-
Pojdi na: