Forum ljubiteljev podgan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Za vse ki imajo podgano, si jo želijo ali so jim podgane enostavno všeč.
 
KazaloPortalGalleryLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Krastice po telesu

Go down 
+15
choo
talupu
LadyCy
podgANA
Kalisto
tweety
Fiamma
Juni
Nes
mamaF
Blue
taii aiko
Lee
Cath
elanor
19 posters
Pojdi na stran : 1, 2  Next
AvtorSporočilo
elanor

elanor


Število prispevkov : 185
Join date : 13/01/2009
Age : 28
Kraj : Kranj

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeNed Nov 22, 2009 10:22 am

Mogoče kdo ve, kaj bi bilo narobe, da ima take male krastice po telesu? Ni jih veliko, nekaj časa nazaj je imel 2 ali 3 pod vratom, pa so zdaj izginile, zdaj pa ima 1 na hrbtu... mal me je strah. Anyone?
Nazaj na vrh Go down
Cath

Cath


Število prispevkov : 550
Join date : 24/10/2009
Age : 42
Kraj : Koper

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeNed Nov 22, 2009 10:28 am

Ko sem kupila morskega prašička v LJ, sem doma opazila te male trde krastice. Nekaj dni so še bile, potem pa so se počasi oluščile dol s kože in sem opazila, da je tam brez dlak. To se je širilo počasi naprej, dokler se ni tko praskal, da je prišlo do krvi. Peljala sem ga takoj k veterinarju, ker je te krastice dobil še drugje po telešču. Dobila sem kremo in ga mazala večkrat dnevno in se je še vedno počasi širilo, ampak je bilo nekako bolje. Čez kakšen teden je bilo vso ok.
Nazaj na vrh Go down
elanor

elanor


Število prispevkov : 185
Join date : 13/01/2009
Age : 28
Kraj : Kranj

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeNed Nov 22, 2009 3:57 pm

brez dlak ni nikjer še zaenkrat, no Neutral
Nazaj na vrh Go down
Cath

Cath


Število prispevkov : 550
Join date : 24/10/2009
Age : 42
Kraj : Koper

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeNed Nov 22, 2009 4:01 pm

A se kaj praska?
Nazaj na vrh Go down
Lee

Lee


Število prispevkov : 660
Join date : 12/05/2009
Age : 28
Kraj : Britof, Kranj

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimePon Nov 23, 2009 10:01 am

Elanor zdele sedi zravn mene pa je rekla da napišem, da se nč ne praska...
Nazaj na vrh Go down
Cath

Cath


Število prispevkov : 550
Join date : 24/10/2009
Age : 42
Kraj : Koper

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimePon Nov 23, 2009 10:14 am

Kakšno pa je stanje, a je kaj boljše?
Nazaj na vrh Go down
elanor

elanor


Število prispevkov : 185
Join date : 13/01/2009
Age : 28
Kraj : Kranj

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimePon Nov 23, 2009 1:51 pm

v bistvu danes tiste krastice od zadnjičnisem več našla, samo ko se skos premika...
Nazaj na vrh Go down
taii aiko

taii aiko


Število prispevkov : 138
Join date : 03/09/2009
Age : 36
Kraj : Okolica Celja

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimePet Dec 11, 2009 7:28 pm

Tud jaz sem opazla krastice na EA. Po desni strani glave in vratu. In se praska. Neutral
Nazaj na vrh Go down
http://monika-b.webs.com/
Blue

Blue


Število prispevkov : 317
Join date : 11/08/2009
Age : 29
Kraj : Ljubljana

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimePet Dec 11, 2009 7:50 pm

Taii Aiko je napisal/a:
Tud jaz sem opazla krastice na EA. Po desni strani glave in vratu. In se praska. Neutral
Nessie ima tudi krastice- na eni strani vratu in se kar fino praska. Neutral
Nazaj na vrh Go down
taii aiko

taii aiko


Število prispevkov : 138
Join date : 03/09/2009
Age : 36
Kraj : Okolica Celja

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimePet Dec 11, 2009 7:51 pm

Blue je napisal/a:
Taii Aiko je napisal/a:
Tud jaz sem opazla krastice na EA. Po desni strani glave in vratu. In se praska. Neutral
Nessie ima tudi krastice- na eni strani vratu in se kar fino praska. Neutral
Ebony-Alexis prav tako :S Spraska se do krvi. Neutral
Nazaj na vrh Go down
http://monika-b.webs.com/
Blue

Blue


Število prispevkov : 317
Join date : 11/08/2009
Age : 29
Kraj : Ljubljana

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimePet Dec 11, 2009 8:32 pm

Taii Aiko je napisal/a:
Blue je napisal/a:
Taii Aiko je napisal/a:
Tud jaz sem opazla krastice na EA. Po desni strani glave in vratu. In se praska. Neutral
Nessie ima tudi krastice- na eni strani vratu in se kar fino praska. Neutral
Ebony-Alexis prav tako :S Spraska se do krvi. Neutral
Ojooj... moja se na srečo ne spraska do krvi.. Sta bile kaj pri vetu?
Nazaj na vrh Go down
mamaF

mamaF


Število prispevkov : 519
Join date : 13/01/2009
Age : 52
Kraj : Komen

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimePet Dec 11, 2009 8:46 pm

Punce, na sosednjem forumu so nekoč nekatere članice pisale o enakih problemih in ugotovilo se je, da so krastice nastale zaradi alergije na hrano (preveč beljakovin). To je baje pri podganah zelo pogost problem, zato naj bi bila beljakovinska živila zgolj za posladek.
Pravzaprav so se baje na koži najprej pojavili srbeči izpuščajčki, ki so si jih podganice seveda razpraskale do krvi in tako so nastale krastice. Če se taka ranica okuži z bakterijami, lahko pride do dodatnih zapletov, ranica se gnoji in potrebno je zdravljenje z antibiotiki.

Ena od teh forumašic, Simonchy, je podganam predpisala strogo dieto in iz prehrane izključila vse močno beljakovinske stvari (v bistvu so največji problem baje beljakovine živalskega izvora). Podganicam je popolnoma ukinila vse mesne izdelke, sir in ostale mlečne izdelke, vse, kar vsebuje jajca ...
Ostala je samo mešanica hrane za podgane, zelenjava in sadje in stanje se je izboljšalo.

Svetujem vama, da za začetek poizkusita s takim režimom prehranjevanja, če pa ne bo boljše, bo potrebno za nasvet vprašati veterinarja, ker je prav možno, da srbenje povzročajo kakšni zunanji zajedalci (uši, garje ...) in bo težava zmeraj večja.
Nazaj na vrh Go down
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimePet Dec 11, 2009 9:05 pm

To sta se moja dva tudi, ker sta bila na podganji hrani, ki ima 24 % beljakovin/100 gramov.

Potem sem prebrala, da karkkoli daješ podganice naj ima 17 % b. Zmenjala hrano, in je zdaj boljše.
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
Blue

Blue


Število prispevkov : 317
Join date : 11/08/2009
Age : 29
Kraj : Ljubljana

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeSob Dec 12, 2009 9:31 am

Hvala obema za nasvete.

Jaz imam zdaj eno drugo hrano za podgane; Versele Laga (Rat nature) in ima 17,5 % beljakovin. Je to potem v redu? So pa notri tudi oreščki ki jih pa pobiram ven. Drugače sem pa že gledala da bi pripravila domačo mešanico, ki si jo Nes ti napisala v temi prehrana. Wink
Nazaj na vrh Go down
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeSob Dec 12, 2009 10:07 am

Blue je napisal/a:
Hvala obema za nasvete.

Jaz imam zdaj eno drugo hrano za podgane; Versele Laga (Rat nature) in ima 17,5 % beljakovin. Je to potem v redu? So pa notri tudi oreščki ki jih pa pobiram ven. Drugače sem pa že gledala da bi pripravila domačo mešanico, ki si jo Nes ti napisala v temi prehrana. Wink

Saj ravno zaradi kože sem jima naredila mešanico Smile
Tale rat nautre ne .. jaz sem jima iz tega naredila sladico (ovsena pogača z dodatkom te hrane Smile )
A veš kaj je največji problem te hrane? Da ima notri veliko kandiranega sadja in arašidov. Zdaj, kandirano sadje je sami sladkor (recimo ves ''posušen'' ananas je kandiran - zato je pa sladek, da lahko že dobiš sladkorno Razz Razz). Oboje skrajno nezdravo za podgane.

Naveličala sem se to ven brskat. Pa še ena 1/3 hrane ti gre stran, da ne omenjam kako draga je. Drugače je pa kar dobra ta hrana. Briketi za podgane v Sloveniji niso vredni piškavega oreha. Ali imajo preveč beljakovin (če ste pozorni za večno teh briketov piše da so popolna hrana za miši in podgane -miši imajo pa čisto druge potrebe). Ali pa imajo super razmerje hranil, ravno prav za 'gance, so pa soljene in polne barvil.
Mimogrede, ''minerali'' so so lepša beseda za sol. Razz


Tudi moj prvi muc imel strašno alergijo na mleko, po trebuhu je bil poln samih krastic. Je bil najdenček in sem ga peljala k vetu, da ne bo kdo mislil, da sem mačko v mleku utapljala Smile
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
Juni

Juni


Število prispevkov : 981
Join date : 24/10/2009
Age : 34

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeČet Feb 11, 2010 5:31 pm

Jaz imam mogoče isto težavo, ampak nisem prepričana.

Kot sem že pisala, sta se mojedva nekaj časa kar precej ravsala in sem sklepala, da hrastice pridejo od tega. Algernon jih ima namreč okoli vratu, Samuel pa pod pazduho oz. na boku, kar bi ustrezalo temu, da se Samuel spravi na Algernona, on ga pa potem grize, kjer pač doseže.
Zdaj nisem več prepričana, ker ima Algernon eno večjo hrasto, tako za pol nohta na mezincu veliko, in čeprav je najprej zgledalo, da se bo zacelila, je zdaj vsa rdeča in zdražena, pa tudi dlaka je odpadla na njej (kar se mi sicer zdi logično ne glede na izvor hraste). Futram ju oba z isto hrano (domača mešanica), pri tem da Samuel poje veliko več, tako da bi bilo logično, da bi imel on hraste, ne pa Algernon Neutral Sem precej prepričana, da NE gre za preveč beljakovin, ampak sem vseeno dala v tole temo, ker gre le za hraste po telesu Smile

Skratka, kaj narediti v tem primeru? Vneto mesto sem mu razkužila, zdaj mi pa ni jasno, kako naprej. A ga pobrijem in dam flajšter čez? Laughing Vsi nasveti dobrodošli Smile
Nazaj na vrh Go down
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeČet Feb 11, 2010 5:38 pm

Juni je napisal/a:
Jaz imam mogoče isto težavo, ampak nisem prepričana.

Kot sem že pisala, sta se mojedva nekaj časa kar precej ravsala in sem sklepala, da hrastice pridejo od tega. Algernon jih ima namreč okoli vratu, Samuel pa pod pazduho oz. na boku, kar bi ustrezalo temu, da se Samuel spravi na Algernona, on ga pa potem grize, kjer pač doseže.
Zdaj nisem več prepričana, ker ima Algernon eno večjo hrasto, tako za pol nohta na mezincu veliko, in čeprav je najprej zgledalo, da se bo zacelila, je zdaj vsa rdeča in zdražena, pa tudi dlaka je odpadla na njej (kar se mi sicer zdi logično ne glede na izvor hraste). Futram ju oba z isto hrano (domača mešanica), pri tem da Samuel poje veliko več, tako da bi bilo logično, da bi imel on hraste, ne pa Algernon Neutral Sem precej prepričana, da NE gre za preveč beljakovin, ampak sem vseeno dala v tole temo, ker gre le za hraste po telesu Smile

Skratka, kaj narediti v tem primeru? Vneto mesto sem mu razkužila, zdaj mi pa ni jasno, kako naprej. A ga pobrijem in dam flajšter čez? Laughing Vsi nasveti dobrodošli Smile

Če se ne celi, bi ga jaz peljala k vetu, da dobi ali antibiotike ali pa kako mazilo, če sploh jih dajo za podgano. verjetno se je vnelo zato, ker se ravno tam najbolj umaže, po tacajo po urino še ponavadi tile samčki prismojeni.

A misliš, da bi bila aloe vera škodljiva? Glede na to, da jo ljudem dajejo v jogurte ... Smile
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
Fiamma
Admin
Fiamma


Število prispevkov : 1492
Join date : 13/01/2009
Age : 34
Kraj : Koper

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeČet Feb 11, 2010 5:41 pm

Flajšter mu nikakor ne dajej. Že zaradi tega, ker bi se mu lepilo po dlaki, poleg tega se pod flajštrom nabira vlaga in se rana ne celi tako hitro.
Nazaj na vrh Go down
https://podgane.slovenianforum.com
Juni

Juni


Število prispevkov : 981
Join date : 24/10/2009
Age : 34

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeČet Feb 11, 2010 5:42 pm

Ja, saj sem gruntala tudi, da bi ga dala posebej v malo bolj sterilno okolje (terarij z brisačkami pa da jih menjam parkrat na dan ali kaj v tem stilu), ker je čisto možno, da si stvar zdraži, ko se okrog valja, ali pa si praska. Za začetek sem jima dala čisto novo steljo in nisem dala noter nobene slame, če pa čez par dni ne bo bolje, bomo pa k vetu peljali. Smile

Kar se aloe vere tiče pa pojma nimam Very Happy

@Fiamma: flajšter je bil bolj v šali mišljen Very Happy
Nazaj na vrh Go down
Fiamma
Admin
Fiamma


Število prispevkov : 1492
Join date : 13/01/2009
Age : 34
Kraj : Koper

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeČet Feb 11, 2010 5:57 pm

Ja, raje mu daj papirnate brisače namesto stelje in jih redno menjuj.
Nazaj na vrh Go down
https://podgane.slovenianforum.com
mamaF

mamaF


Število prispevkov : 519
Join date : 13/01/2009
Age : 52
Kraj : Komen

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeČet Feb 11, 2010 8:51 pm

A bi bila možna mikrosporija pri podgančkih (vprašanje za Fiammo)?
Juni, po mojem pa ne bi bilo slabo, da ju pelješ k veterinarju, ker če slučajno gre za mikrosporijo (to je hitro nalezljiva glivična bolezen, ki se z obolele živali prenaša tudi na človeka in povzroča srbeče rdečkaste okrogle madeže na koži, ki si jih žival zaradi srbenja spraska, da nastanejo krastice in odpada dlaka) bo potrebno zdravljenje z antimikotiki in to čimprej!
Ali zgledajo krastice takole (slikovni primeri mikrosporije na živalih):
http://www.pet-medicine-meds.com/Ringworm.htm
http://www.ehow.com/way_5169239_ringworm-cure-cats.html

Mikrosporija - angl. Ringworm - če boš še kaj iskala po netu. Tule je nekaj o mikrosporiji na podganah:
http://www.ehow.com/about_5501638_ringworm-caused-rats.html
Nazaj na vrh Go down
Juni

Juni


Število prispevkov : 981
Join date : 24/10/2009
Age : 34

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeČet Feb 11, 2010 9:48 pm

Huh, ne, ne zgleda tako. Zgleda kot napol zaceljena hrasta; na desnem robu se vidi zasušena kri, potem je pa proti levi vse bolj svetlo. Tudi suho ne izgleda, kot tele slike mikrosporije, ampak 'mokro' (sveti se, čeprav je potem na otip hrastasto). Predvsem pa hrastica ni okrogla, ampak (kakor se to mogoče smešno sliši) v obliki srčka xD
Nazaj na vrh Go down
Fiamma
Admin
Fiamma


Število prispevkov : 1492
Join date : 13/01/2009
Age : 34
Kraj : Koper

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimePet Feb 12, 2010 8:22 am

Hmmmm mikrosporija. Nisem še slišala, da bi jo podgane prenašale, ker jo imajo običajno mačke, samo ne vidim razloga, zakaj je nebi mogla staknit tudi podgana. Se bom pozanimala.
Samo če je samo ena hrastica, pol verjetno to ni to.
Mikrosporija se pojavi lahko na več delih po telesu in izgleda kot področja z redkejšo dlako. Veterinar pogleda z UV lučko in taka mesta pod to svetlobo fosforescirajo.
Nazaj na vrh Go down
https://podgane.slovenianforum.com
tweety




Število prispevkov : 1
Join date : 18/05/2010

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: krastice pod vratom   Krastice po telesu Icon_minitimeTor Maj 18, 2010 7:08 am

zanima me, koliko časa običajno traja, da se stanje normalizira. krastice so se mu pojavile približno deset dni nazaj pod vratom. ko sem malo prebirala po forumu, sem ugotovila, da se je mogoče res alergičen na beljakovine, saj je pred pojavom zaužil kar precej mlečne hrane. sedaj se beljakovin strogo izogibamo. hrane za podgane ne mara, tako da sedaj je krompir, riž, polento, ovsene kosmiče (suhe), sadje in podobno.

mislite tudi drugi, da je to alergija ali bi lahko bilo kaj drugega. ušeska so videti zdrava,brez bulic. je že kdo poskusil krastice mazati s polhovo mastjo (po njej naj bi se rane hitro celile, vsaj pri ljudeh in naših psih je tako)?

hvala za vse nasvete
Nazaj na vrh Go down
Kalisto

Kalisto


Število prispevkov : 176
Join date : 05/04/2010

Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitimeTor Maj 18, 2010 7:16 am

tweety je napisal/a:
zanima me, koliko časa običajno traja, da se stanje normalizira. krastice so se mu pojavile približno deset dni nazaj pod vratom. ko sem malo prebirala po forumu, sem ugotovila, da se je mogoče res alergičen na beljakovine, saj je pred pojavom zaužil kar precej mlečne hrane. sedaj se beljakovin strogo izogibamo. hrane za podgane ne mara, tako da sedaj je krompir, riž, polento, ovsene kosmiče (suhe), sadje in podobno.

mislite tudi drugi, da je to alergija ali bi lahko bilo kaj drugega. ušeska so videti zdrava,brez bulic. je že kdo poskusil krastice mazati s polhovo mastjo (po njej naj bi se rane hitro celile, vsaj pri ljudeh in naših psih je tako)?

hvala za vse nasvete

Ne mara hrane za podgane? =)
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Krastice po telesu Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Krastice po telesu   Krastice po telesu Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Krastice po telesu
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 2Pojdi na stran : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» krvavi madeži po telesu in v okolici..

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum ljubiteljev podgan :: Splošno o podganah :: Bolezni podgan in razne težave-
Pojdi na: