Forum ljubiteljev podgan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Za vse ki imajo podgano, si jo želijo ali so jim podgane enostavno všeč.
 
KazaloPortalGalleryLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 Imajo podgane bolhe?

Go down 
+3
Fiamma
Eva
me&Pek
7 posters
AvtorSporočilo
me&Pek

me&Pek


Število prispevkov : 28
Join date : 11/02/2010
Age : 32

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimePet Feb 12, 2010 6:05 pm

No, mojega mladička Peka sem kupila pred dvema dnevoma v trgovini zootic.
Malček kiha in občasno se praska tako kot pes ali mačka ko imajo bolhe.

Kaj narediti ?
Nazaj na vrh Go down
Eva

Eva


Število prispevkov : 356
Join date : 14/01/2009
Age : 33

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimePet Feb 12, 2010 6:36 pm

Nazaj na vrh Go down
Fiamma
Admin
Fiamma


Število prispevkov : 1492
Join date : 13/01/2009
Age : 34
Kraj : Koper

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimePet Feb 12, 2010 7:40 pm

Bolhe so vrstno specifični zajedalci (npr. pasje bolhe, mačje bolhe) in če zajedajo na drugi živali je to le za kratek čas.
Obstaja pa veliko ektoparazitov, ki niso vrstno specifčni (ne zajedajo le določeno vrsto). Če sumiš na parazite, podganci skrbno in temeljito preglej kožušček, če opaziš kaj neobičajnega.
Durgače pa si preberi teme, ki ti jih je že Eva priporočala. Wink
Nazaj na vrh Go down
https://podgane.slovenianforum.com
me&Pek

me&Pek


Število prispevkov : 28
Join date : 11/02/2010
Age : 32

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimeSob Feb 13, 2010 12:39 pm

Hvala za nasvete / linke Wink
Nazaj na vrh Go down
knofla




Število prispevkov : 9
Join date : 03/04/2010
Kraj : domžale

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimeSob Jul 24, 2010 2:13 pm

Živjo

Potrebujem nasvet.V sredo smo našli mlado muco, ki smo jo prinesli domov.Muca je v karanteni čisto ločena od podganic, ima pa bolhe, ušesne garje in je prehlajena.Je na zdravljenju tako da počasi odpravljamo zajedalce.Danes nameravam stanovanje prešpricati s pipsom, da uničim morebitne pobegle bolhe.Zanima me ali naj očistim tudi podganici in s čim, da ne bo preagresivno.Ali se lahko podganici nalezeta garij brez fizičnega stika?Vedno, ko smo crkljali in čistili muco smo si umili roke.
Najlepša hvala za pomoč
Nazaj na vrh Go down
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimeSob Jul 24, 2010 2:47 pm

Bi bilo pametno vprašat veterinarja, če se lahko podganice nalezejo ušesnih garij.
Meni se (samo) zdi, da ne. Ugibam zato, ker te pršice pač živijo v mačjem ušeu.

Tudi če se nalezejo, jim ne moreš pomagati z nobenim šamponom ali pripravkom,
pač veterinar bi jim dal še njim zdravilo. Malo zgooglaj cat ear mites, da vidiš, če je prenosljivo.
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimeSob Jul 24, 2010 2:52 pm

Aja, pa še za bolhe.
To pa res ne vem, samo ne dovoli, da bi za podganice dajali frontline, ker nekaj v njem ni dobro za male živalce, pa zdaj ne vem ali je kakšna pomožna sestavina tako toksična ali aktivna sestavina.
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
Fiamma
Admin
Fiamma


Število prispevkov : 1492
Join date : 13/01/2009
Age : 34
Kraj : Koper

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimeSob Jul 24, 2010 4:03 pm

Mislim, da te ušesne garje, ki jih imajo mačko, so točno taiste, ki se pojavijo pri podganah. Zato le pazi, da mačka nima vstopa v sobo, kjer so podgane!
Bolhe pa so velik hudič, ker jih ni treba odpravit samo na živali ampak tudi v okolju! Ne vem koliko je pips kej učinkovit tudi proti razvojnim oblikam bolh (predvsem bubo). Pri veterinarju in verjetno tudi v drugih bolje založenih zoo.shopih, lahko dobiš sprej za po stanovanju, ki učinkuje na bolhe in druge zunanje parazite.
Nazaj na vrh Go down
https://podgane.slovenianforum.com
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimeSob Jul 24, 2010 4:28 pm

A potem se te pršice naselijo na kožuščku podgane ali tudi v ušesih?
Vprašanje je bilo, če se lahko nalezejo brez fizičnega stika.
Po moje se ne morejo, lahko pa se pretihotapijo kje na človeku, ki je skrbel za muco (oblačila itd.)
Po zraku se najrbž ne prenašajo, ali pač?
Saj je vse to fizični način. Mogoče knofla misli kontaktno?
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
Fiamma
Admin
Fiamma


Število prispevkov : 1492
Join date : 13/01/2009
Age : 34
Kraj : Koper

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimeSob Jul 24, 2010 4:46 pm

Pršice in garje niso enako. Sicer garje se prenašajo izključno s kontaktom.
Garje pri podganah so tiste karfiole na ušesih.
Nazaj na vrh Go down
https://podgane.slovenianforum.com
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimeSob Jul 24, 2010 4:59 pm

A niso pršice tiste, ki povzročijo garjasto obolenje? Embarassed Ali pa v angleškem svetu to poimenujejo kar z 'mites''

Sem za mačke našla Otodectes cynotis, za podgane pa Notoedres muris, in ušeno garje pri podganah Sarcoptes scabiei. Torej niso iste? Čeprav garje so običajno zelo prenosljiva stvar.

Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
knofla




Število prispevkov : 9
Join date : 03/04/2010
Kraj : domžale

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimePon Jul 26, 2010 9:32 am

Živjo

Najlepša hvala za odgovore. Upam da res nismo garij prenesli na oblačilih . Stanovanje smo prepipsali in ga nameravam čez ene dva tedna še enkrat, bom pa pogledala v Zooticu za sprej ki bi uničil tudi ličinke.Hvala ,mi ni prišlo na misel da to sploh obstaja.Podganici redno pregledujem (ušesa in kožušček) in za enkrat izgleda vse ok, tako da upam da smo bili dovolj previdni.Danes peljemo muco k vetu na drugo injekcijo pa bom še za podganici vprašala, kako je z garjami. Javim če izvem kaj novega.
Nazaj na vrh Go down
jerneja97




Število prispevkov : 8
Join date : 18/09/2011
Age : 27
Kraj : ljubljana

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: bolhe   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimeNed Dec 04, 2011 10:04 am

Živjo, moj podganček ima bolhe, zdi se mi da samo eno, ki ga že nekaj časa zelo muči. Videla sem jo v njegovem kožuščku, le da je nisem dobila ven. Doma imam ampulo proti bolham za mačke in me zanima, če mu lahko dam to na vrat, ali je kaj premočno za podgane, da dam manjšo dozo... huh
Nazaj na vrh Go down
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimeNed Dec 04, 2011 4:51 pm

Ne,nobenih ampul za mačke! Sploh ne kakega frontline.
Zgugljaj, zakaj ne, na telefonu ne morem lepit povezav.
Stehtaj jo in pojdi k veterinarju po antiparazitik, mislim, da je ivermectin.
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
jerneja97




Število prispevkov : 8
Join date : 18/09/2011
Age : 27
Kraj : ljubljana

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimeNed Dec 04, 2011 6:24 pm

Ok, hvala, bom šla k veterinarju.
Nazaj na vrh Go down
niki

niki


Število prispevkov : 66
Join date : 07/06/2011
Age : 37
Kraj : ljubljana

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimePon Mar 19, 2012 4:24 pm

Živjo. Moja podgana je dobila družbo, z njo pa tudi bolhe (na tamali sm kožušček pogledala in je bla polna bolh in tako jih je tudi Neli dobila). Uporabila sem sprej na rastlinski osnovi ki ni strupen, je pomagalo par jih pobit, vendar še vedno ne vseh.Sem jih danes skopala s šamponom proti bolham, in se zdaj, 2h kasneje še vedno praskata na način za bolhe (vem kako se Neli normalno preska). Nes, omenila si ivermectin samo veterinar je rekel da on ne deluje glih na bolhe (na ostale parazite ja) tako da zdaj ne vem kaj naj naredim da se rešim bolh. Pri psu so ampule zares najboljše in jih komplet pobijejo samo pravite, da je za podgane strupeno, tudi v minimalni dozi?, tako da to nisem vzela kot možnost. kakien predlog?
Nazaj na vrh Go down
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimePon Mar 19, 2012 5:50 pm

Je neka finta v pomožnih sestavinah pri Frontline, da je strupen za podgane.
Bom poiskala kaj več info, če najdem.


Našla sem tole:
Citiram :
Flea & Lice Treatment

If your rat has fleas, it is more important to treat your other pets and possibly also your house and yard instead of the rats. The best treatment for lice in rats is oral ivermectin. When given at the proper dose ivermectin is very safe, but it should be given orally because in some rats when it is given by injection, it can interact with a genetic bleeding tendency and be fatal.


Ivermectin is also available in a horse paste wormer from feed stores and catalogs. A tube of horse paste costs about $12-15. The dose for the paste is 0.01 ml/lb (1 unit on an insulin syringe) which is about the size of an uncooked grain of rice. Put the dose on a tiny piece of bread or graham cracker for your rat to eat. You can add butter or jam on top if your rat is reluctant to eat it plain. Dose your rats with the ivermectin once a week for 3-4 weeks to get rid of all the lice.

You can also get injectable ivermectin, which can be given orally, from a feed store or a mail order catalog. The injectable form can be accurately measured with an insulin syringe, but only comes in 50 ml bottles which is fairly expensive. The dose is generally 1-2 units/lb.

Ivermection should not be used in pregnant rats, and only in nursing rats if the babies are over 2 weeks of age.

Other treatments that might work are Advantage, Program and Revolution. Lice eggs normally hatch in 5-6 days, so any eggs that haven’t hatched after that time are dead and harmless but will remain stuck to the hair until the hair is shed.

Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimePon Mar 19, 2012 5:59 pm

Revolution, aktivna sestavina selamectin.
Advantage, imidacloprid.
Program, lufenuron.

Nekaj naj najdejo v ambulanti od tega.

In zakaj ivermectin ne bi deloval?
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
niki

niki


Število prispevkov : 66
Join date : 07/06/2011
Age : 37
Kraj : ljubljana

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimePon Mar 19, 2012 6:06 pm

Bom pogledala. Ja, ta advantage sm videla, ampule, samo sem misla da ne smem ampul. Super, res. Bom kar ta advantage vzela (za ostale nisem pogledala tako da če meniš da naj raje kaj drugega vzamem, kar povej). Ne vem zakaj, rekla mi je da je to proti zajedalcem ampak da se ne daje proti bolham.
Nazaj na vrh Go down
Nes

Nes


Število prispevkov : 1946
Join date : 14/08/2009
Age : 36
Kraj : Maribor

Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitimePon Mar 19, 2012 9:46 pm

Naj ti pomagajo izračunat, kakšno dozo potrebuje podganica. =)

Mogoče za pobijanje bolh okrog kletke pride kakšen Biokill v poštev?
Ne vem, če ima res varne sestavin, samo enih 15 let nazaj je bila formula varna za toplokrvne živali.
Pa da bi potem pobrisala do čistega, preden se spusti podgane po tisti površini.
Nazaj na vrh Go down
http://gone2rehabbrb.blogspot.com/
Sponsored content





Imajo podgane bolhe? Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Imajo podgane bolhe?   Imajo podgane bolhe? Icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
Imajo podgane bolhe?
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Albino podganice imajo krajšo življenjsko dobo?
» So to podgane?
» moje podgane
» Zajci in podgane
» Podarim podgane

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum ljubiteljev podgan :: Splošno o podganah :: Bolezni podgan in razne težave-
Pojdi na: